JAMAR CUP 2010

Ogromną rolę w zachowaniu zdrowia odgrywa sport. O jego znaczeniu w życiu człowieka wielokrotnie mówił s.b.Jan Paweł II. 13 maja 1991 r. Ojciec Święty powiedział, że sport „jest z pewnością jedną z najbardziej popularnych dziedzin ludzkiej działalności i może wywierać znaczny wpływ na zachowanie ludzi, zwłaszcza młodych„. Wśród wielu zalet sportu można wymienić doskonalenie się, opanowanie własnego ciała, rozwijanie siły. Sport kształtuje również osobowość człowieka, ucząc wytrzymałości, rozwijając silną wolę. Uczy również poczucia obowiązku, podporządkowania się określonym zasadom. Sport, właściwie rozumiany, może stać się ascezą i być dla człowieka drogą do uświęcenia.


Mając na uwadze wyżej wymienione dobra i ideę integracji środowiskowej naszego regionu Parafialny Klub Sportowy ”św. Stanisław ” z Parafii Danków i Urząd Gminy Lipie w sali sportowej w Lipiu pod patronatem Częstochowskiego Portalu Sportowego 10 stycznia zorganizowali „TURNIEJ JAMAR CUP 2010” – rocznik 1995 i młodsi.

W czasie zawodów prowadzonych przez p. Karola Żerdzińskiego, rozegrano 22 mecze i strzelono 134 bramki . Jeden mecz zakończył się walkowerem, gdyż drużyna przeciwna musiała wcześniej wyjechać z turnieju. W finale podopieczni p. Krzysztofa Kołaczka – APN przegrywał już 2:0, lecz znakomita gra Akademii pozwoliła doprowadzić do upragnionego remisu i do rzutów karnych. Gdy wydawało się że jest już po meczu, świetnie zaczął bronić Dawid Furch, a szanse na wygraną przedłużył Karol Barzak. Po trzech kolejkach było 1:1. Ani czwarta ani piąta kolejka nie przyniosła rozstrzygnięcia. Dopiero w szóstej kolejce po obronie karnego przez bramkarza APN do piłki podszedł Sebastian Radecki który ze spokojem, technicznym strzałem pokonał bramkarza Victorii.
Wyłoniono najlepszego zawodnika – Kacper Nagłowski (PKS Danków), króla strzelców – Arek Porochnicki- zdobył dla drużyny 14 bramek (Walka), bramkarza –Damian Szychulski (Walka). Najmłodszy zawodnik turnieju –Jakub Troczka (PKS Danków), syn Krzysztofa Troczki trenera Drużyny z Parafii Danków. Otrzymali oni nagrody, statuetki i dyplomy.
Wszyscy zawodnicy z każdej drużyny otrzymali pamiątkowy medal, drużyny puchar, piłkę, kalendarz promujący Sanktuarium Matki Bożej Dankowskiej i drobne upominki. Można był zabrać „Mistrza” Kwartalnik Parafialnych Klubów sportowych, wydawany przez Katolickie Stowarzyszenie Sportowe RP.
Grupa A:

Victoria Częstochowa – APN Częstochowa 1:5
Znicz Kłobuck – Grom Miedźno 0:2

Victoria – Salos Częstochowa 4:0
APN – Grom 6:2

Znicz – Salos 5:3
Victoria – Grom 3:2

APN – Znicz 3:2
Grom – Salos 3:1

Victoria – Znicz 3:3
APN – Salos 7:2

Tabela gr. A

1. APN – 12 punktów
2. Victoria – 7 punktów
3. Grom – 6 punktów
4. Znicz – 4 punkty
5. Salos – 0 punktów

Grupa B:

Sokół Parzymiechy – Beniaminek Częstochowa 1:6
Walka Częstochowa – Beniaminek 7:4

Sokół – PKS Danków 0:9
Walka – Sokół 14:0

Beniaminek – Danków 1:4
Walka – Danków 6:2

Tabela gr. B

1. Walka – 9 punktów
2. PKS Danków – 6 punktów
3. Beniaminek – 3 punkty
4. Sokół – 0 punktów

Mecze półfinałowe:
APN – PKS Danków 7:3
Waka – Victoria 1:2

Mecz o 7 miejsce:
Znicz – Sokół 3:0 (walk.)

Mecz o 5 miejsce:
Grom – Beniaminek 4:1

Mecz o 3 miejsce:
PKS Danków – Walka 2:9

Finał:
APN – Victoria 2:2 (k. 5:4)

Klasyfikacja końcowa:
1. APN Częstochowa
2. Victoria Częstochowa
3. Walka Częstochowa
4. PKS Danków
5. Grom Miedźno
6. Beniaminek Częstochowa
7. Znicz Kłobuck
8. Sokół Parzymiechy
9. Salos Częstochowa

Podziękowania wypowiedziane przez ks. Tomasza – inicjatora Turnieju – należą się Księdzu Proboszczowi, ks. Henryka Dusza za wsparcie i nieustannie okazywaną pomoc w realizacji zadań i celów Parafialnego Klubu Sportowego Danków. Turniej odbył się dzięki pomocy p. Beacie Szczepaniak z Zakład Produkcji Spożywczej JAMAR. Na jej ręce składamy podziękowanie za podjecie patronatu nad Turnieje, za produkty firmowe i za wszelką pomoc w rozwijaniu celów Parafialnego Klubu Sportowego Danków. Dziękujemy gospodarzowi miejsca p. Dyrektor Gimnazjum w Lipiu p. mgr. Bożenie Wieloch za udostępnienie sali sportowej i za obecność na gali rozdania pucharów, nagród i medali. Dyrektorowi Sz. Podstawowej za udostępnienie kuchni i stołówki, gdzie wszystkie drużyny mogły zasmakować żurku z kiełbaską (od p. Plaminiak z Masarni – Lipie) i smacznych bułeczek sprezentowanych przez ZC Michaś z Częstochowy, któremu na łamach prasy bardzo dziękujemy. P. mgr Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Rębielicach Szlacheckich Prezesowi PKS św. Stanisław z Dankowa za koordynacje Klubu i prawidłowy rozwój. Podziękowania p. Wójtowi Gminy Lipie , Delic – Pol z Kamyka, p. Ludwikowi Cieślińskiemu -Piekarnia Lipie i wszystkim czynnie zagazowanym w przygotowanie i przeprowadzenie Turnieju od strony sportowej i gastronomicznej.
Patronat honorowy:
Katolickie Stowarzyszenie Sportowe Rzeczpospolitej Polski
Patronat medialny:
Tygodnik Katolicki Niedziela
Częstochowski Portal Sportowy
Gazeta Częstochowska,
Gazeta kłobucka
Idea Parafialnych Klubów Sportowych to objęcie swoja troska wychowawczą i dbałość o prawidłowy rozwój psychofizyczny i zdrowie dzieci, młodzieży oraz dorosłych poprzez kulturę fizyczną w oparciu o zasady etyki Kościoła Katolickiego, podejmowanie i prowadzenie działań pożytku publicznego nieodpłatnie, jak również upowszechnianie i popularyzacja sportu. (kultury fizycznej)
Sport wnosi wiele w nasze życie. Nie wyobrażamy sobie świata bez sportu. On mógłby istnieć, nie wątpię w to. Byłby jednak znacznie uboższy, pozbawiony emocji i mniej barwny. Ale to nie wszystko – sport pozwala zapomnieć o wszelkich podziałach i granicach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *