W Częstochowie powstaną siatkarskie klasy sportowe

Klasy sportowe o profilu siatkarskim mają powstać od roku szkolnego 2015/2016 w Częstochowie. To efekt współpracy Stowarzyszenia Kultury Fizycznej „Częstochowska Siatkówka” i Urzędu Miasta Częstochowy.


Piłka siatkowa jest w Częstochowie niezwykle popularna, a to miasto słynie jako jedna ze stolic polskiej siatkówki. Inwestycje miejskie, czyli wybudowanie Hali Sportowej Częstochowa, miało służyć siatkówce – mówił prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk na czwartkowej konferencji prasowej. – Poszerzeniem tego, co do tej pory było realizowane jest nowy projekt edukacyjno-sportowy. Od roku szkolnego 2015/2016 chcemy stworzyć w wybranych szkołach podstawowych klas o profilu siatkarskim. Chcemy utworzyć dwie, trzy takie klasy, w zależności od zainteresowania. Dzieci będą miały więcej godzin wf i profesjonalną opiekę trenerską. Później te dzieciaki będą mogły kontynuować naukę w gimnazjum nr 17 i liceum im. Norwida. Chcemy już w podstawówkach wyszukać nowych siatkarskich mistrzów.

Prezesem Stowarzyszenia Kultury Fizycznej „Częstochowska Siatkówka” jest Konrad Pakosz. – Gdy zakładaliśmy stowarzyszenie, przyświecał nam cel, by szkolić i wychowywać najmłodszych mieszkańców Częstochowy, ale również okolic. Mamy nadzieję, że w przyszłości ci zawodnicy zasilą za kilka lat pierwszą drużynę grającą w lidze zawodowej. Dobrze współpracujemy nie tylko z Urzędem Miasta Częstochowy, ale także z gminami Mykanów i Olsztyn – mówił Pakosz.

W Częstochowie swoje kariery rozpoczynało wielu znanych polskich siatkarzy, m.in. obecny kapitan AZS Michał Bąkiewicz.

Częstochowa od lat słynie z doskonałego szkolenia młodych zawodników. Doskonałym przykładem są aktualni mistrzowie świata, których sześciu uczyło się siatkówki w Częstochowie. Ten projekt to doskonała informacja dla młodych adeptów siatkówki, że będą mogli w sposób bardzo profesjonalny trenować już tak w młodym wieku. Dzięki temu będą mieli większe możliwości, by za dziesięć lat być w pierwszej drużynie AZS Częstochowa – powiedział Bąkiewicz.

Już 1 grudnia stowarzyszenie zorganizuje mikołajkowy turniej szkół podstawowych w Hali Sportowej Częstochowa. W planach jest też szkolenie nie tylko dzieci, ale również nauczycieli szkół podstawowych z Częstochowy i okolicznych gmin. Planowane są także programy szkoleniowe dla przyszłych scoutów i statystyków. 1 czerwca, w Dniu Dziecka, w Częstochowie odbędzie się festiwal siatkówki dla dzieci i młodzieży.

Stowarzyszenie Kultury Fizycznej „Częstochowska Siatkówka” powstało w 2013 roku. Obecnie zespoły stowarzyszenia występują w rozgrywkach Śląskiego Związku Piłki Siatkowej i Amatorskiej Ligi Siatkówki. Mają już na swoim koncie pierwsze sukcesy – w kategorii „młodzik” pierwszy zespół AZS 2020 wygrał swoją grupę bez straty seta, a drugi zajął drugie miejsce w grupie. Z kolei w kategorii kobiet drużyna LKPS Borowno AZS 2020 lideruje rozgrywkom w swojej grupie.

Stowarzyszenie jest powiązane z fundacją Alchemia Sportu i to dzięki niej wiele projektów zostało wprowadzonych w życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *