Święto piłki młodzieżowej w Hali Polonia

W dniach 6.12 – 7.12. 2014r. odbędzie się XVI Ogólnopolski Halowy Turniej Piłki Nożnej Młodzików rocznik 2003r. o Puchar Prezydenta Miasta Częstochowy. Organizatorem tego piłkarskiego turnieju jest Uczniowski Klub Sportowy Olimpijczyk Częstochowa.

Zmagania młodych adeptów futbolu będzie można podziwiać w Hali Polonia w Częstochowie przy ulicy Dekabrystów, wstęp wolny. Początek pierwszego spotkania zaplanowano na godzinę 8.00 w sobotę 6 grudnia. W niedzielę odbędą się mecze o poszczególne lokaty oraz wielki mecz finałowy. Podczas dwóch dni zmagań zaprezentuje się 20 czołowych zespołów z całej Polski. Szczegóły tego wydarzenia można również śledzić na stronie oficjalnej turnieju www.turniej.manifo.com. W opinii szkoleniowców i osób związanych z futbolem młodzieżowym jest to jeden z lepiej obsadzonych turniejów, poziom meczów jest bardzo wysoki. Niech o renomie tego wydarzenia świadczy fakt, że obsada zmagań jest ustalana już na kilkanaście tygodni przed imprezą. Monopol na wygrywanie ma Sandecja Nowy Sącz, drużyna już pięciokrotnie triumfowała na parkiecie Hali Polonia. Być może w tegorocznych rozgrywkach w walce o czołowe pozycje pokusi się drużna z naszego miasta, tym samym nawiąże do dobrych lat Olimpijczyka i Rakowa, którzy poczuli smak sukcesu.

W turnieju wystąpią takie drużyny jak wielokrotny triumfator imprezy Sandecja Nowy Sącz, Widzew Łódź, Zagłębie Lubin, Cracovia Kraków, Legia Warszawa Piast Gliwice, Korona Kielce, Mazovia Tomaszów Mazowiecki, Ruch Chorzów, Unia Warszawa, Odra Opole, Dunajec Nowy Sącz, SEMP Ursynów, Akademia Młodych Talentów Żywiec, Lider Swarzędz, Progres Kraków Józefka Chorzów, UKS Raków Częstochowa, Skra Częstochowa, Ajaks Częstochowa oraz jak zapowiadają organizatorzy jeden z faworytów turnieju Raków Częstochowa. Główny organizator imprezy Artur Minkina to człowiek orkiestra i wielki pasjonat piłki młodzieżowej. Artur w swojej karierze grał w następujących klubach: Raków Częstochowa, Victoria Jaworzno, Krisbut Myszków, KS Myszków, Odra Opole Sparta Szczekociny, Zieloni Żarki. W swojej pracy trenerskiej znany jest najbardziej z sukcesów jakie osiągał z młodzieżowym klubem Olimpijczyk Częstochowa. Przez długi okres prowadził Częstochowską Victorię szkoląc młodzież w tym klubie oraz prowadząc zespół seniorów. Do niedawna był kojarzony z klubem czwartoligowym z Kamienicy Polskiej, jednak po wycofaniu się głównego sponsora klubu działacze wycofali drużynę z rozgrywek. Obecnie jest trenerem innego lokalnego czwartoligowego zespołu Polonia Poraj oraz szkoli młodych adeptów futbolu z rocznika 1998r. w Rakowie Częstochowa.

Turniej oceniam jak najbardziej pozytywnie. Cieszę się, że młodzi ludzie zamiast przesiadywać i grać na komputerze mogą swoją energię wyładować na boisku w rywalizacji z zawodnikami z całej Polski. Pomysł z organizacją Turnieju zrodził się w 1998 roku, kiedy to wraz z moim bratem Markiem, Beatą Bielecką, Jackiem Pożarlikiem, Radkiem Błaszczykiem i Robertem Olbińskim działaliśmy w UKS Olimpijczyk. Wtedy to nie zdawaliśmy sobie zapewne sprawy, że ten turniej będzie miał tak dużą renomę w kraju, z czego oczywiście bardzo się cieszymy. Przez parkiet hali Polonia przewinęło się wielu późniejszych zawodników Naszej Ekstraklasy (np. Michał Pazdan – Górnik Zabrze, Michał Żyro, Dominik Furman- Legia Warszawa czy inni) – opowiadał nam i wspominał o tej imprezie Jacek Magiera.

– Początkowo był to Turniej o Puchar Przewodniczącego Rady Miasta Częstochowy. W 2004r. postanowiłem zmienić patrona turnieju i od tego momentu jest to Turniej o Puchar Prezydenta Miasta Częstochowy. Dawniej dzięki pomocy i kontaktom Pana Jacka Magiery rozgrywana była w czasie turnieju piłkarska gwiazdka, w której brały udział gwiazdy sportu, telewizji, sponsorzy i wiele znanych osób. Teraz Piłkarską gwiazdkę organizuje Krzysiek Kołaczyk w późniejszym terminie a ja skupiam się tylko na rywalizacji młodych piłkarzy – mówi nam organizator tego piłkarskiego święta młodzieżowego Artur Minkina.

Każdy Turniej był szczególny i niepowtarzalny. Przewinęło się mnóstwo zawodników z całego kraju. Wielu z nich zaistniało później w dorosłym futbolu: Michał Żyro, Michał Jończyk, Leszek Nowosielski, Filip Burkhardt, Mateusz Bukowiec, Artur Lenartowski, Mateusz Zachara, Maciej Gajos, Arkadiusz Milik, oraz cała plejada zawodników później grających w klubach z naszego regionu – dodaje Artur Minkina.

Dotychczasowi triumfatorzy imprezy:

1999- Olimpijczyk Częstochowa
2000- KS Agrykola Warszawa
2001- KS Hutnik Kraków
2002- KS Agrykola Warszawa
2003- KKS Lech Poznań
2004- MOSiR Jastrzębie Zdrój
2005- KS Raków Częstochowa
2006- KS Rozwój Katowice
2007- KS Raków Częstochowa
2008- MKS Sandecja Nowy Sącz
2009- Sandecja Nowy Sącz
2010- Sandecja Nowy Sącz
2011 – Sandecja Nowy Sącz
2012 – Promotor Zabrze
2013 – Sandecja Nowy Sącz

Tak było przed rokiem:

1. Sandecja Nowy Sącz
2. Promotor Zabrze
3. UKP Zielona Góra
4. Polonia Środa Śląska
5. Ruch Chorzów
6. Korona Kielce
7. UKS Raków Częstochowa
8. Gryf Świdnica
9. SMS Łódź
10. Korona II Kielce
11. Raków Częstochowa
12. Varsovia Warszawa
13. Gwardia Warszawa
14. Wisła Kraków
15. Jagiellonia Białystok
16. Unia Warszawa
17. Parasol Wrocław
18. KS Stradom Częstochowa
19. Zieloni Żarki
20. Ajaks Częstochowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *