Raków pokonał pierwszoligowe Zagłębie Lubin! [ZDJĘCIA]

Podopieczni Radosława Mroczkowskiego pokonali w rozegranym w środę w meczu kontrolnym w Uniejowie drużynę KGHM Zagłębia Lubin, 4:1. W tym spotkaniu zadebiutował w barwach seniorów wychowanek klubu z ulicy Limanowskiego Szymon Kowalczyk.

Fotorelacja Waldemara Deski

Nie zagrał w meczu z pierwszoligowcem Adrian Pluta narzekający na drobne dolegliwości, ale jak przyznał trener Mroczkowski w kolejne dni będzie trenował na pełnych obrotach. Po zakończonym spotkaniu zespół udał się do Gutowa Małego na dalszą cześć zgrupowania. Spotkanie z trybun obserwował były piłkarz Rakowa z czasów EkstraklasyTomasz Kiełbowicz pełniący obecnie funkcję skauta w Legii Warszawa.

Po dwóch dniach obozu w Gutowie, Raków rozegrał kolejny sparing. Tym razem naszym rywalem było KGHM Zagłębie Lubin. Trener Radosław Mroczkowski ponownie desygnował do gry dwie jedenastki.

Od pierwszych minut meczu kontrolnego Zagłębie było stroną dominującą. Już w 2 minucie podopieczni Piotra Stokowca mogli objąć prowadzenie. Sędzia odgwizdał rzut karny po zagraniu ręką przez jednego z naszych zawodników, ale strzał Sebastiana Boneckiego obronił Mateusz Kos.

Lubinianie nadal przeważali i mogli pokusić się o gola. Jednak naszym przeciwnikom albo brakowało szczęścia, albo na posterunku stał Kos. Czerwono-niebiescy również mieli swoje szanse, a najbliżej był w 33 minucie Wojciech Reiman. Jego strzał minimalnie minął bramkę rywali. W 45 minucie faulowany w polu karnym był Wojciech Okińczyc, a arbiter odgwizdał faul. Karnego na bramkę zamienił Dariusz Pawlusiński.

W drugiej połowie na boisku pojawił się Peter Hoferica. 31-letni Słowak w środę przyjechał do Gutowa i od razu znalazł się w kadrze na mecz z Zagłębiem. Hoferica ma za sobą 76 występów w Ekstraklasie słowackiej. Testowany zawodnik występuje na boisku jako środkowy pomocnik (jesienią MFK Tatran Liptovský Mikuláš).

Po zmianie stron gra się wyrównała. W 68 minucie z kilku metrów uderzał Przemysław Mońka, a przed sobą miał tylko bramkarza rywali, jednak górą był golkiper lubinian. Kilkadziesiąt sekund później szansę mieli rywale, ale heroiczną interwencją popisał się Łukasz Góra. W 78 minucie meczu częstochowianie mieli rzut wolny.

Krótko rozegrany stały fragment gry uśpił Zagłębie. Eryk Krupa dośrodkował z lewej strony, a z kilku metrów Daniel Da Silva głową skierował piłkę do bramki rywali. 4 minuty przed końcem regulaminowego czasu gry, gola kontaktowego zdobyli przeciwnicy.

Jednak Raków szybko odpowiedział. Dośrodkowanie z lewej strony na bramkę – strzałem głową – zamienił Artur Pląskowski. Wynik w 90 minucie gry ustalił Robert Brzęczek, który pokonał bramkarza rywali, mocnym mierzonym strzałem z kilkunastu metrów. Kolejny mecz sparingowy częstochowianie rozegrają w sobotę w Gutowie Małym, a rywalem czerwono-niebieskich będzie czwartoligowy GKS II Bełchatów. Początek meczu został zaplanowany na godzinę 11.00.

– Dla nas sparing bardzo pożyteczny, granie z takimi zespołami to dobra lekcja. Uważam, że był to dobry sparing. W pierwszej połowie mieliśmy dużo szczęścia, rzut karny obroniony udowodnił że nasz bramkarz potrafi bronić .To w jakiś sposób napędziło drużynę, nie popełnialiśmy dzisiaj radykalnych błędów. Nie chciałbym komentować dlaczego nie ma z nami Zdenka Koukala, zostawmy to w szatni, taka była nasza decyzja. – powiedział trener Rakowa Radosław Mroczkowski.

4.02.2015r, godzina 16.00 – Uniejów (Kompleks Boisk Piłkarskich im. Włodzimierza Smolarka)

KGHM Zagłębie Lubin – Raków Częstochowa 1:4 (0:1)

0:1 Dariusz Pawlusiński 45` (rzut karny)
0:2 Daniel da Silva 78`
1:2 Krzysztof Piątek 86`
1:3 Artur Pląskowski 89`
1:4 Robert Brzęczek 90`

żółte kartki: Dąbrowski, Tosik.
czerwona kartka: Jakub Tosik (78. minuta, Zagłębie, za drugą żółtą).

KGHM Zagłębie Lubin: (I połowa): Konrad Forenc – Aleksandar Todorovski, Ľubomír Guldan, Maciej Dąbrowski, Đorđe Čotra – Filip Jagiełło, Sebastian Bonecki, Łukasz Piątek, Karol Żmijewski, Miłosz Przybecki – Arkadiusz Woźniak. (II połowa): Dominik Hładun – Paweł Stolarski, Jarosław Jach, Jakub Tosik, Patryk Szymański, Adrian Rakowski, Patryk Mucha (68` 88. Kacper Szymankiewicz), Krzysztof Piątek, Adrian Błąd, Łukasz Janoszka, Eryk Sobków.

Trener: Piotr Stokowiec.

RKS Raków Częstochowa: (I połowa): Mateusz Kos – Łukasz Buczkowski, Błażej Radler, Błażej Cyfert, Adam Waszkiewicz, Łukasz Kmieć, Wojciech Reiman, Joshua Balogun Kayode, Patryk Serafin, Dariusz Pawlusiński, Wojciech Okińczyc. (II połowa): Mariusz Stępień – Eryk Krupa, Daniel, Błażej Cyfert, Łukasz Góra, Łukasz Kowalczyk, Peter Hoferica, Paweł Marchewka (Szymon Kowalczyk), Przemysław Mońka (Mariusz Holik), Robert Brzęczek, Artur Pląskowski.

Trener: Radosław Mroczkowski.