25 Ogólnopolska Pielgrzymka Sportowców [ZDJĘCIA]

13 czerwca odbyła się XXV Ogólnopolska Pielgrzymka do Matki Boskiej Częstochowskiej, w której wzięli udział ludzie sportu, czynni i byli sportowcy, trenerzy, nauczyciele wychowania fizycznego, działacze sportowi, prezesi klubów sportowych, dyrektorzy szkół oraz sponsorzy.


Pomysłodawcą tych pielgrzymek jest ks. prałat Mirosław Mikulski, obecnie honorowy prezes Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie. Ks. prałat Mirosław Mikulski wraz z ks. Prymasem Józefem Glempem zainicjował te pielgrzymki 25 lat temu.

Od samego początku organizację tych pielgrzymek powzięło na siebie Katolickie Stowarzyszenie Sportowe Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie, które do dzisiaj dba, aby ta wspaniała tradycja była kultywowana i wspierana przez ludzi, którym los przyszłego pokolenia nie jest obojętny. Honorowy patronat nad tegoroczną pielgrzymką objęła Pani Jadwiga Wiśniewska – poseł do Parlamentu Europejskiego.

Uroczyste rozpoczęcie Pielgrzymki odbyło się w auli im. Ojca Augustyna Kordeckiego na Jasnej Górze, gdzie wszyscy pielgrzymi zostali powitani przez Pana Jerzego Dryndę – Sekretarz Generalnego KSS RP oraz Pana Szymona Giżyńskiego – poseł na Sejm RP.

Pan Szymon Giżyński zwrócił się do obecnych w auli z przesłaniem, podkreślając w nim znaczenie wychowania dzieci i młodzieży poprzez sport i rekreację. Zwrócił również uwagę na ogromne zagrożenie cywilizacyjne w postaci uzależnienia się dzieci i młodzieży od gier komputerowych i przyjmowania za coś normalnego stylu życia pozbawionego całkowicie ruchu. Na zakończenie swego przesłania podkreślił, że aby ojczyzna mogła rozkwitać, musi być oparta na zdrowym fizycznie i duchowo społeczeństwie. Poprosił obecnych na sali, aby dalej brali na swoje barki, tak jak dotąd to czynią, wychowywanie młodego pokolenia poprzez sport i rekreację opartą na zasadach fair-play i etyce wiary katolickiej.

W tym samym tonie wygłosili swoje świadectwa wiary znakomici sportowcy, byli mistrzowie w boksie – Józef Grudzień, Marian Kasprzak, Jerzy Rybicki, potwierdzając tym samym, ze sport oparty na etyce i wierze katolickiej czyni ze sportowca człowieka szlachetniejszego, wrażliwszego i bardziej bliższego Bogu. Przytoczone przez nich przykłady zwycięstw, za które sportowiec nie otrzymuje medali, pucharów czy pieniędzy, o których nikt nie wie, prócz jego samego, a które są najbliższe Panu Bogu najbardziej trafiały do serc tych najmłodszych pielgrzymów. Dla przykładu Mistrz Olimpijski Pan Józef Grudzień mówił, jak wielokrotnie mógł znokautować swojego przeciwnika, ale widział, ze jest on młody i niedoświadczony. Oszczędzał go w ringu, mimo nacisku kibiców i trenerów by skończył walkę przed czasem. Podkreślił, że takie zwycięstwa nad samym sobą powodują, że człowiek staje się szlachetniejszy.

Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Sportu do Matki Boskiej Częstochowskiej to nie tylko dzień, kiedy sportowcy dziękują za wszystko Matce Bożej za wstawiennictwo u swojego Syna i okazaną pomoc oraz przedstawiają własne świadectwa wiary i składają swoje zawierzenia Matce Bożej, ale to również dzień, kiedy Kapituła Generalna Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie docenia tych wszystkich w całej Polsce, którzy działają i pracują na rzecz wdrażania idei wychowywani młodego pokolenia poprzez sport i rekreację opartą na etyce wiary katolickiej. W tym dniu wybitnym trenerom, nauczycielom wychowania fizycznego, działaczom, prezesom klubów, dyrektorom szkół, jak i sponsorom wybitnie działającym w tej dziedzinie Kapituła Generalna wręcza Ogólnopolskie Wyróżnienie w następujących kategoriach: trener, nauczyciel wychowania fizycznego, sponsor, działacz, prezesi klubów/dyrektorzy szkół.

W kategorii trener Ogólnopolskie Wyróżnienia otrzymali: Tomasz Pokorski, Jakub Zawistowski, Michał Kamiński, Kazimierz Maranda, Andrzej Latusek, Marcin Kołata. W kategorii nauczyciel wychowania fizycznego wyróżniono: Agata Wróblewska, Ewa Firmowska, Anna Jurek, Adam Grzelak, Tomasz Polewka, Marcin Markowski, Marianna Strojna, Małgorzata Kowalczyk, Lidia Pecyna, Sławomir Cieśla, Grzegorz Zwoliński, Jarosław Odya.
Kategoria sponsor: Aurelia Mrózek Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Gilowicach, Marcin i Wioletta Plaminiak – Masarnia w Lipiu.
W kategorii działacz wyróżnienia przyznano: Janusz Danek, Henryk Pasko, Edyta Kania, Małgorzata Kot, Rafał Rojowski, Grzegorz Szubert, Roman Lis , Józef Grudzień, Marian Kasprzyk, Jerzy Rybicki, Poseł na Sejm RP Szymon Giżyński, Mirosław Klimaszewski, Katarzyna Trojak, Marzena Woźniak, Ewa i Krzysztof Troczka, Jacek Czerniuk.
W kategorii prezes klubu/dyrektor szkoły: Artur Szymczyk KS Skra Częstochowa, Joanna Hałas.

Po wręczeniu Wyróżnień, wszyscy pielgrzymi udali się do Bazyliki Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na Mszę Św., której przewodniczył ks. arcybiskup Stanisław Nowak przy celebrze księży: Prałata Mirosława Mikulskiego i ks. Tomasz Kośnego.

Po Mszy Św., pielgrzymi udali się na posiłek i drogę krzyżową, po której nastąpiło zawierzenie przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Zawierzenie było wspaniałym akcentem zakończenia XXV Ogólnopolskiej Pielgrzymki i motywacją wszystkich pielgrzymów do jeszcze większego wysiłku, aby przybliżyć ludzi poprzez sport do Pana Boga i aby stali się oni silniejsi fizycznie i duchowo.

„Od lat marzyło mi się o tym, aby ludzi sportu przybliżać Panu Bogu, bo wielu z nich się pogubiło, nie tyle odeszli od Boga, ale się pogubili i trzeba im pomóc, poprzez to, żeby Kościół przez swoich duszpasterzy wyszedł do ludzi sportu i przygarniał ich do Pana Boga. Jedną z takich form to właśnie pielgrzymki – tłumaczy ks. prał. Mirosław Mikulski, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego RP – Służą one zgromadzeniu ludzi sportu, aby przed Matką Bożą snuć refleksję nad sportem, bo w tej chwili sport polski jest ‘chory’, żeby oni zauważyli, że etos tego sportu zależy od etosu uprawiających ten sport, dlatego nie jest obojętne, jacy są ci ludzie, którzy sport uprawiają. Stąd tych ludzi trzeba przygarniać tutaj, tutaj się z nimi modlić, tutaj ich pouczać, tu ich umacniać, żeby oni powróciwszy, żyli wiarą i Dekalogiem”.

„W 1992 roku założyliśmy tzw. Katolickie Stowarzyszenie Sportowe, które poprzez parafialne kluby sportowe ma pomagać rodzicom w wychowaniu ich dzieci również przez kulturę fizyczną i sport. Mówię również, bo Kościół ma bogate środki ulepszenia człowieka: sakramenty, Pismo Święte, katecheza, homilia, ale przecież gro dzieci jest poza Kościołem, to są dzieci ulicy, bazarów, placów, dyskotek i trzeba ich przygarnąć. Ci, co są pobożni, to do kościoła przychodzą, natomiast tych trzeba przyciągać, żeby ich wychowywać przykładem i słowem, i tu właśnie kluby sportowe przy parafiach, to oni jeszcze do tego sportu idą, ale dzisiaj już coraz mniej” – zauważa kapłan.

„Przyjazd tutaj tych dzieciaków do Częstochowy też ich umacnia. Gdy im dzisiaj ci mistrzowie olimpijscy podpisywali dyplomy, gdy dawali świadectwo wiary, jak oni widzą, że ten mistrz olimpijski chodzi do kościoła, że ci wszyscy złoci medaliści przyjmują Komunię Świętą na Mszy św., więc jak dzieciaki to widzą, to ten głos katechety, który zabrzmi gdzieś na parafii ‘przystępuj do Komunii Świętej’, to być może ten przykład pociąga. Tyle możemy zrobić, poza tym modlić się Matce Bożej zawierzając wszystko”- dodał ks. Mikulski.

Warto również podkreślić, że z okazji XXV Ogólnopolskiej Pielgrzymce Sportowców do Matki Boskiej Częstochowskiej i dzięki życzliwości oraz wsparciu Państwa Katarzyny i Artura Szymczyk na boisku KS Skra w Częstochowie odbył się Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Chłopców Rocznik 2005.

Wzięły w nim udział najsilniejsze drużyny w tym roczniku w kraju.

I miejsce drużynowo zdobył – MKS Dąbrowa Górnicza,
II miejsce drużynowo zdobył – KS Rozwój Katowice,
III miejsce drużynowo zdobył – KS Odra Opole,
IV miejsce drużynowo – KP Calisia 14 Kalisz,
V miejsce drużynowo – KS Skra Częstochowa;
VI miejsce drużynowo – FC Cadca Słowacja.

Natomiast nagrody indywidualne zdobyli:
najlepszy zawodnik drużyny:

MKS Dąbrowa Górnicza – Igor Socha,
KS Rozwój Katowice – Serafin Zakrzewski,
KS Odra Opole – Błażej Figiel,
KP Calisia 14 Kalisz – Szymon Bora,
KS Skra Częstochowa – Fabian Kupczyk,
FC Cadca Słowacja – Beniamin Wukulla;

największa ilość asyst w drużynie:
MKS Dąbrowa Górnicza – Bartosz Dudziński,
KS Rozwój Katowice – Bartosz Skowron,
KS Odra Opole – Kamil Stępak,
KP Calisia 14 Kalisz – Oskar Twardowski,
KS Skra Częstochowa – Kornel Gil,
FC Cadca Słowacja – Justin Pecela.

Najbardziej wszechstronny zawodnik turnieju – Fabian Cieśla – KS Rozwój Katowice,
Król strzelców – Patryk Banasiak – KP Calisia 14 Kalisz,
Najlepszy bramkarz – Mateusz Wróbel – MKS Dąbrowa Górnicza,
Najlepszy prawy obrońca – Oliwier Kwiatkowski – MKS Dąbrowa Górnicza,
Najlepszy lewy obrońca – Iwo Serwaciński – KS Skra Częstochowa,
Zawodnik fair-play – Adam Haladej – FC Cadca Słowacja,
Najlepszy środkowy obrońca – Kacper Ciucha – KS Rozwój Katowice,
Najlepszy prawoskrzydłowy – Peter Scury – FC Cadca Słowacja.
Najlepszy lewoskrzydłowy – Daniel Pogrzeba – KS Odra Opole,
Największa ilość asyst w turnieju – Paweł Czopek – MKS Dąbrowa Górnicza,
Najładniejsza bramka turnieju 0- Paweł Krysia – KS Odra Opole,
Najmłodszy zawodnik turnieju – Matus Banik – FC Cadca Słowacja.

W przyszłym roku z okazji XXVI Pielgrzymki Sportowców do Matki Boskiej Częstochowskiej odbędą się Finały Mistrzostw Polski Przyparafialnych Drużyn Piłki Nożnej, na które wszystkie drużyny, nawet te z najmniejszych miejscowości zapraszamy.

Obszerniejsza fotorelacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *