Korki na sztuczną trawę – dowiedz się, jak je wybrać

Wybór butów piłkarskich nie jest sprawą tak łatwą, jak mogłoby się wydawać. Pod uwagę trzeba wziąć naprawdę wiele czynników i idealnie dopasować rozwiązania do swoich potrzeb. Jest to niezwykle ważne – przecież źle dopasowane korki mogą stać się nawet przyczyną kontuzji. Jak jej uniknąć i wybrać najlepsze buty do grania na sztucznej nawierzchni? Sprawdźmy.

Rodzaj nawierzchni – kluczowa sprawa!

Zawodnicy doskonale wiedzą o tym, że dobre korki to tak naprawdę połowa sukcesu. Poprawiają komfort gry i mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia pewnych kontuzji. Dobór odpowiedniego obuwia jest kluczowym aspektem przygotowania sprzętowego w piłce nożnej, (jak zresztą w każdej grze zespołowej). Żeby je wybrać i idealnie dopasować do swoich potrzeb, musimy pod uwagę wziąć przede wszystkim rodzaj nawierzchni, na której najczęściej gramy. – mówi nam specjalista do spraw sprzedaży z FutbolSport.pl. Kluczowa jest przede wszystkim podeszwa buta, inna dla każdego rodzaju nawierzchni. To jej budowa odpowiada przede wszystkim za stabilność nogi oraz amortyzację wszelkich wstrząsów, które mogą zakończyć się nawet kontuzją. Turfy (buty przeznaczone do grania na sztucznej nawierzchni) np. odznaczają się tym, że na powierzchni podeszwy jest wiele małych „korków”, dzięki którym ciężar rozkłada się równomiernie, a w butach można grać nawet na wilgotnej czy zmarzniętej powierzchni. Przedstawiciel FutbolSport.pl dodaje: Dla osób grających przeważnie na sztucznej nawierzchni najlepszym wyborem są turfy lub buty halowe. Turfy to obuwie dedykowane specjalnie do sztucznej trawy, nie nadaje się do gry w hali. Z kolei halówki są bardziej uniwersalne – nadają się zarówno na halę, jak i na sztuczną nawierzchnię. Ponadto halówki są lżejsze niż turfy, ponieważ mają cieńszą podeszwę. Wszystko to powoduje znacznie wyższy komfort gry.

Jak wybrać korki?

Jest kilka kardynalnych zasad, których należy się trzymać podczas wybierania butów piłkarskich. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że niezależnie od rodzaju butów piłkarskich, czy też mówiąc prościej: preferowanej nawierzchni, obuwie piłkarskie musi się odznaczać lekkością, wysoką jakością oraz musi dobrze przylegać do stopy i odpowiednio ją osłaniać. To w końcu te czynniki decydują o komforcie gry, a nawet bezpieczeństwie. Dlatego też przy wyborze obuwia należy zwrócić uwagę na trzy części składowe buta piłkarskiego: podeszwę zewnętrzną, wewnętrzną oraz cholewkę.

Rodzaj podeszwy, o czym już wspomniano, uzależniony jest od rodzaju nawierzchni, na której korki będą używane. Niezwykle ważną kwestią jest podeszwa wewnętrzna. Ma ona olbrzymi wpływ na amortyzację i stabilizację stopy w czasie grania. Niskiej jakości podeszwa, z niewłaściwą amortyzacją może spowodować urazy stawu skokowego. Cholewka buta musi idealnie podtrzymywać stopę.

Przed zakupem butów piłkarskich należy wziąć pod uwagę wiele kwestii. Zanim przystąpimy do dokładnego dopasowywania obuwia konkretnego rodzaju do stóp, musimy zdecydować czy potrzebne nam będą turfy czy może wystarczą buty halowe. Pamiętajmy, że niezależnie od tego, co wybierzemy, obuwie musi być wygodne i dobrze przylegać do stopy. Zły wybór obuwia może przecież przyczynić się do częstszych kontuzji i innych urazów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *