Słodkie życie słynnych piłkarzy

Ogromne pensje od drużyn, kwoty za transfery, wpływy z kontraktów reklamowych pozwalają futbolistom cieszyć się życiem na gwiazdorskim poziomie. Zapobiegliwsi inwestują w nieruchomości, źródła energii, modę czy konie wyścigowe, aby po zakończeniu kariery nie zostać pozbawionym środków do życia.

Zarobki gwiazd futbolu

Po porównaniu rankingów 40 najlepiej zarabiających światowych sportowców w latach 1995 i 2015 można dostrzec, że najbardziej zmieniły się zarobki piłkarzy. Ich pensje oraz kwoty transferowe nieustannie idą w górę. Stoi za tym komercjalizacja piłki nożnej, wysokie kwoty, jakie koncerny telewizyjne płacą klubom, skuteczne zdobywanie nowych rynków, chociażby azjatyckiego. Oto bezapelacyjni zwycięzcy w swojej branży: piłkarze, których zarobki za rok 2015 przekroczyły normy wszelkiej przyzwoitości:

Christiano Ronaldo – pensja to ponad 52 mln dolarów, kolejne prawie 27 mln to wpływy z kontraktów reklamowych chociażby dla Nike, Tag Heuer czy Herbalife. 100 milionów fanów na Facebook’u i 50 strzelanych w każdym sezonie dla Realu Madryt bramek czyni go ponadto najpopularniejszym futbolistą na świecie.
Lionel Messi – pensja 48,5 mln dolarów, 22 mln z reklam Pepsi, Adidas, Lay’s, Samsung, Gilette, Dolce&Gabbana, Turkish Airlines.
Zlatan Ibrahimovic – pensja prawie 36 mln dolarów, dodatkowe 6 mln dolarów z kontraktów reklamowych.
Gareth Bale – pensja ponad 25 mln dolarów, a 6,5 mln to zarobki z reklam.
Neymar da Silva Santos Junior – pensja prawie 15 mln dolarów, natomiast za reklamy Nike, Panasonic, Red Bull czy Unilever płacą mu 17 mln rocznie.
Najlepiej zarabiającym polskim sportowcem jest grający u naszych niemieckich sąsiadów Robert Lewandowski. W roku 2014 Lewandowski zdobył tytuł najlepiej opłacanego polskiego sportowca, zarabiając zawrotne 107 mln złotych brutto, bijąc na głowę drugiego w zestawieniu Marcina Gortata z jedynymi 32 mln złotych.

Obracanie pieniędzmi

Najbogatsi piłkarze inwestują niebotyczne pensje w nieruchomości (Messi, Lampard, Eto’o, Szczęsny), odnawialne źródła energii, budownictwo i energetykę (Raul), modę (Kaka, Żurawski), konie wyścigowe (Rooney i inni jego koledzy z Manchesteru United), branżę IT (Ibrahimovic – współautor mobilnej aplikacji Mikz), startupy (Lewandowski), centrum rozrywki (Błaszczykowski). Ronaldo i Ibrahimovic planują zająć się w wolnym czasie kupowaniem wysp i zamków. Są też tacy, którzy jak Vieri potrafią przehulać fortunę, imprezując i żyjąc chwilą i tracić kontrakty ze sponsorami (Ronaldinho z Pepsi po przyłapaniu go z Coca-Colą). W wielu przypadkach zakończenie kariery oznacza dla nieplanujących przyszłości sportowców pozbawienie ich środków do życia i niekiedy niewypłacalność. Stało się tak w przypadku Radosława Kałużnego, obecnie pracownika oddziału DHL w Wielkiej Brytanii, gdzie funkcjonuje zresztą organizacja XPro, opiekująca się byłymi sportowcami.

Popularni piłkarze jako symbole seksu

Ponad 40-letni David Beckham został wybrany przez magazyn „People” najseksowniejszym mężczyzną świata. Od ponad dekady media i miliony fanek śledzą każdy jego nowy tatuaż, zmianę fryzury czy sesję reklamującą bieliznę. Seksualna orientacja, sposoby na rzeźbienie mięśni brzucha czy plażowe slipki Christiano Ronaldo fascynują ogromną publikę. Duża liczba młodych kobiet źle życzyła niezbyt znanej Annie Stachurskiej, kiedy w 2013 roku ogłoszono, że Robert Lewandowski zmienia stan cywilny i poszukiwania kandydatek na pierwszą WAGs Rzeczypospolitej zostały zakończone. Anna Lewandowska również stała się celebrytką – prowadzi bloga o sporcie zdrowym stylu życia – doradza w tej kwestii nie tylko mężowi ale i milionom fanek. Trenerka często gości na okładkach magazynów a najświeższe informacje o jej życiu znaleźć można na serwisach lajfstajlowych takich jak np. Party.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *