Stoły bilardowe i ich rodzaje

Stoły bilardowe różnią się między sobą znacznie, choć laikom wydają się one identyczne. W jaki sposób poznać różnice między nimi? Jakie materiały wykorzystuje się do produkcji różnych rodzajów stołów?

Snooker, karambol lub pool – to odmiany gry w bilard. Różnią się one między sobą nie tylko zasadami. Dotyczy to również wielkości użytych bil czy rodzaju wykorzystywanego stołu.

Rozmiar stołu ma niezwykle istotne znaczenie szczególnie podczas turniejów, gdzie średnice, wymiary i rozmieszczenie łuz są regulowane odpowiednimi przepisami. Nie zawsze w grze w bilard chodzi o to, by bila została umieszczona w łuzie i dlatego niektóre stoły w ogóle otworów nie posiadają. Jakie to są stoły? W jaki sposób je poznać pośród innych rodzajów?

Stoły do gry w karambol

Najbardziej zaskakującymi stołami dla ludzi, którzy nie grają w bilard, będą właśnie te do karambola. Ta dziś trochę zapomniana francuska odmiana gry polega na zderzeniu bil, a nie ich wbiciu do łuz. Takie stoły zatem w ogóle ich nie posiadają, warto wspomnieć, że brakuję w nich także pola D. Charakter tej gry wymaga stabilności stołu, dlatego musi on być bardzo wytrzymały. W tym przypadku modele z płyty meblowej zupełnie się nie sprawdzą, lepiej wykorzystywać stoły wykonane z dębu lub litej olchy. Na stronie www.fa-bil.pl można zapoznać się z takimi modelami stołów.

Stoły do gry w pool

Amerykańską odmianą bilarda jest pool, który szczególnie lubią ludzie grający rekreacyjnie. W tej grze wykorzystuje się stoły o długości od 6 do 12 stóp. Najlepsze stoły są wykonane z litego drewna, jednak najbardziej popularne są stoły mieszane, które posiadają koronę i boki z fornirowanej pyty meblowej, a nogi z litej olchy. Jak widać na stronie Fa-Bil takie wersje stołów kupić można za ponad 2 tysiące złotych, co jest opcją tańszą od stołów z litego drewna, które kosztują 3 tysiące złotych.

Stoły do gry w snooker

Najpopularniejszą odmianą bilarda jest snooker. To właśnie najważniejsze turnieje rozgrywane są w snookerze. Stoły bilardowe do tej gry dość znaczącą różnią się od tych wykorzystywanych w grze w poola. Posiadają inne rozwiązania konstrukcyjne, poza tym są wykonywane z najwyższej jakości materiałów. Wspomniana firma Fa-Bil wykonuje je tylko z litego drewna. Zakupienie takiego stołu wiąże się z dużo większym wydatkiem niż do gry w poola. Turniejowe stoły posiadają długość 12 stóp, z tego względu ich cena jest jeszcze wyższa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *